Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website


Tipy na tuning (motor CPI/Keeway)

Motor konstrukčně vychází z horizontálního motor Minarelli, díly ovšem shodné nejsou, Válec je sice shodný s motorem Minarelli, u modelů s 12mm čepem však píst pasuje pro změnu z motoru Piaggio. Úpravy jsou již velmi dobře odzkoušené, proto vám můžeme poradit, jakou cestou se dát a jak efektivně dosáhout vyššího výkonu.

Už na počátku bude nutné se rozhodnout, kterou cestou se vydáte. Základem je skútr správně odblokovat. Při rozsáhlejších úpravách také narazíte na omezovač maximálních otáček, pokud ale budete zůstavat u padesátky, nebo zvolíte litinový 70ccm válec, nemusí Vás to vůbec tížit. Motor bude pracovat v ideálním režimu otáček, kde poskytne slušný výkon. Jestli ale chcete závodničku, budete se muset zastavit u nás, procedura odblokování je totiž složitějším zásahem do elektroinstalace a provádíme ji výhradně v našem servise. Podle vašich preferencí vyberete díly. Základem je laděný výfuk, ten musí být první věc, kterou svému skútru věnujete. Pokud jste ze svých požadavků vypustili závodničku, sáhněte po levnějším laděném výfuku, který na sériovém motoru přinese prakticky stejný efekt, jako dražší mid-race výfuky. Ideálem může být LeoVince TT, či o něco výkonnější LeoVince ZX. Výměnou se dostanete na tachometrových cca 75km/h, dalšího nárustu maximální rychlosti dosáhnete výměnou sériového variátoru za sportovní, pak budete po rovince uhánět tachometrových 85km/h a z kopce se dá vytlačit i o 10km/h více. Velkým omylem majitelů je myšlenka na otevřené filtry a větší trysky, této úpravě se obloukem vyhněte, ušetříte si nemálo starostí při ladění čínského karburátoru a nákupu otevřeného filtru. Pro laděný výfuk se používá standardní odblokovací tryska M6-058.

Motor je vzduchem chlazený, proto bude idální volbou litinový 70ccm válec, který poskytne lepší dynamiku, ale zároveň zachová vysokou životnost. Pro závodníky bude nezbytné vyměnit klikovou hřídel za sportovní, v nabíce máme jak s 12, tak i s 10mm pístním čepem. S 10mm čepem se pak dá použít jakýkoliv válec pro Minarelli motor, problém není ani motor přestavět na kapalinou chlazený, vodní pumpa z Minarelli motoru pasuje bez úprav, stačí dokoupit chladič a můžete chladit a jezdit jak o život.

Věříme, že si vyberete správný a pro vás vhodný postup. Pokud Vás tuning zajímá, určitě se podívejte na článek tuning 2T v sekci jak na to.

Chlazení
Vzduchem
Druh motoru
2-takt
Pneu přední
120/70-12
Pneu zadní
130/70-12
Válečky
15x12 - 6.2 gr
Baterie
YB4L-B
Olej motorový
2t
Olej převodový
80W90
Objem převodového oleje
0.12 l
Olej do kluzáku vidlice
nevim
Objem oleje do kluzáku vidlice
nevim
Variator (utahovací)
nevim
spojka_nm
nevim
Spojkový Zvon (utah)
nevim
Hlava válce - 1. stupeň
nevim
hlava_nm_2
nevim
hlava_nm_3
nevim
hlava_nm_4
nevim
vin
nevim
stitek
nevim
Interval výměny rozvodů
nevim km
Interval seřízení ventilů
nevim km